[ARKA2.NET]
ENCYKLOPEDIA ARKA2.NET
REKLAMA
FLAGA POLSKI

Flagą Polski - wedle ustawy - jest wywieszona na maszcie prostokątna tkanina w barwach Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym barwami takimi są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

Historycznie, barwy Rzeczypospolitej (a zatem i flaga) zmieniały się, choć pozostawały w przynależnym sobie spektrum; W II Rzeczypospolitej za kolor czerwony obrano z początku karmazyn, następnie w okolicach lat trzydziestych zamieniono go na cynober. Od 1980 roku karmazyn powrócił jako oficjalna barwa czerwona, jednak odrobinę bledszy niż w czasach międzywojnia.

Barwy RP określone w ustawie
BARWA X Y Y Δ E
biała 0,315 0,320 82,0 4,0
czerwona 0,570 0,305 16,0 8,0
Barwy najczęściej wykorzystywane w sieci
biała #E9E8E7
czerwona #D4213D

Współcześnie istnieje problem precyzyjności barw Rzeczypospolitej widniejących na flagach - barwy te sprecyzowane są w załączniku drugim do ustawy wyłącznie według przestarzałego systemu CIE (wersji poprawionej z 1967 roku). Kodowania w tym systemie nie da się precyzyjnie przetłumaczyć na powszechnie stosowane dziś przestrzenie barw (np. RGB lub CMYK) i ostatecznie uzyskana barwa z przekładu zależna jest od arbitralnego zaokrąglenia liczb. Teoretycznie żadna reprezentacja polskich barw na urządzeniach cyfrowych nie jest prawidłowa (na wydrukach również, co wykazała kontrola NIK z 2005 roku). W praktyce różnice wynikające z braku precyzji są marginalne i mało kto zwraca na nie uwagę.

2 maja obchodzimy Święto Flagi.

Dodano: 2022.06.23