ARKA2.NET korzysta z plików cookies niezbędnych dla prawidłowego działania serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na zapisanie ich na twoim urządzeniu.
Korzystając z serwisu ARKA2.NET akceptujesz REGULAMIN oraz POLITYKĘ PRYWATNOŚCI serwisu ARKA2.NET.
ROZUMIEM
ARKA2.NET - PLAN
ARKA2.NET
27 Grudnia 2022:
Chciałem coś napisać w Wigilię, jako że to specjalny czas, no i dwudziestego trzeciego wypuściłem nowe profile i wizjer. Nie miałem jednak weny i szczerze mówiąc nie miałem wtedy najlepszego samopoczucia. Ale jako że wisiało nade mną to pisanie - bo dawno nic nie pisałem na blogu - postanowiłem nadrobić teraz.

Teraz czuję się 'odrobinę' lepiej, jako że uniosłem się na małej fali sukcesów; w deweloperce, przynajmniej w moim doświadczeniu, albo robota jest kwestią odwalenia z góry ustalonej pracy, albo jest wyzwaniem z nieznanym szlakiem do przetarcia, który może pochłonąć sporo czasu. Przedzierając się przez gąszcz nieśmiałych pomysłów i teorii, walcząc z nowymi, dotąd nienapotkanymi (acz skatalogowanymi w internecie) błędami, człowiek potrafi się wypalić i stracić pewność siebie, traci poczucie solidności wykonanej roboty, bo zbyt długie walenie głową w mur wytrząsa z niej wiele detali, które trzeba mieć w głowie by widzieć całość.

Piszę o tym, bo zdarzały mi się niedawno takie wyzwania, dodatkowo ciążące presją czasu i poczucia zobowiązania wobec osób trzecich. Nie lubię pracować w takich warunkach - być może powinienem nauczyć się mieć je w dupie i nawet w nich kwitnąć. Niemniej, nie jestem jeszcze surferem deadline'ów w nowatorskich projektach, więc bardzo przyjemna była dla mnie ostatnia praca nad Arką - mianowicie, powrót do sztabu. Pierwotnie sztab wymagał ode mnie trochę gimnastyki ale jako tako, w formie okrojonej, udało mi się go skończyć i czułem się zwolniony by móc zabrać się za kolejny moduł. Dziś, po kilku miesiącach, przemodelowałem odrobinę architekturę, rozszerzyłem skrypt mapy o obsługę kilku map na stronie, dodałem podstawowe funkcje do API.

Bo tak, teraz korzystam z API. Pierwsze forum pisałem kompletnie amatorsko, dla przyjemności, trochę z ciekawości i chodziło o to, by po prostu działało. Drugie forum napisałem już w oparciu o poprzednie doświadczenia i stworzyłem mały zamknięty system z garścią specjalnych parametrów. Wizjer i nowe profilowe oparłem już o interfejs aplikacji, który komunikuje się z front-endem, pomagając mu narysować treść na stronie. Patrząc w przeszłość, cieszę się że tak to wyszło - wszystkie nabrane doświadczenia owocują, fala która doszła do wizjera odbiła się i dziś może przepłynąć po starszych modułach i je unowocześnić, usprawnić. To nie jest jednak koniec rozwoju komponentów społecznościowych - mam jeszcze przynajmniej jeden wielki projekt w tej kategorii. Ale o nim kiedy indziej.

Powrócić chciałem z tej dygresji do rozpoczętego wcześniej meritum; ostatnio zaliczam przyjemne sukcesy w pracy. Dziś, w przerwach od innych zajęć i spraw, zreorganizowałem plik operacji Wybory_2023 - w ramach której planuję obserwować nadchodzące wybory w Polsce. Następnie nadszedł czas do wyświetlania zasobów, ale takich nie miałem, więc usiadłem do rysowania mapy Polski. Oczywiście mogłem pobrać jakiś gotowy plik svg albo dowolny png i przerobić go na svg, ale mając już z tym pewne doświadczenie zdecydowałem się na ruch który opłacił mi się przy robieniu mapy Ukrainy - czyli odrysowywanie całej mapy (odpowiednio powiększonej). Zabrało mi to może godzinę, dwie, lecz gotowy rysunek jest w pełni mój i mogę go wykorzystywać dożywotnio w dowolnym projekcie. Po narysowaniu mapy pogrzebałem jeszcze trochę w kodzie, a następnie wrzuciłem do głównego JSONa główne miasta Polski. Wszystko ładnie się wyświetliło rysowane w oparciu o współrzędne geograficzne (co oznacza że mogę wyświetlić dowolne miasto na świecie dokładnie na mojej mapie, dopóki mam jego współrzędne), tak jak wczesniej można mapę przesuwać i przybliżać - to naprawdę cieszy. Nie wiem jak stoi kompatybilność na innych przeglądarkach, ale firefox działa.

Tak więc, dziś z niczego wytrzasnąłem odrobinę zasobów które ładnie sklejają się w gotową mapę. Zostało mi już naprawdę niewiele aby przygotować operację. I jest to satysfakcjonujące uczucie.

Na horyzoncie jednak zebrały się i chmury. Cierpię na pewną dolegliwość, którą można jednak wyleczyć operacyjnie. Przez ponad rok odkładałem operację jako że albo nie miałem czasu albo pieniędzy. W ostatnich dniach jednak silnie mi się pogorszyło i obawiam się, że nie będe mógł już długo odkładać sprawy. Sama operacja jako tako jest w moim zasięgu finansowym, ale możliwe że będę wymagał jeszcze dodatkowego leczenia po niej, które kosztuje dwa razy więcej. Na stole mam forsę odłożoną na hosting Arki. Zastanawiałem się czy nie przejść na coś tańszego. Szereg ataków na Arkę które doświadczyliśmy dotychczas zdaje się dowodzić że kombinując z groszowymi hostingami ta strona byłaby niesamowicie łatwa do zamordowania, bo dużo się rozbija o łącze i RAM, a to one właśnie kosztują. Trudno mi więc tak po prostu rezygnować z dotychczasowego hostingu. Plus zaoszczędzona forsa nie pokryłaby rehabilitacji.

Jestem trochę w kropce. Prawdopodobnie od nowego roku siądę ostro do innych prac, żeby zabezpieczyć pieniądze na jak najszybsze leczenie i rehabilitację. Będzie to pewnie oznaczało kolejny zastój w pracach nad Arką. Postaram się znaleźć dla niej czas - czas już wreszcie żeby zaczęła na siebie choćby w minimalnym stopniu regularnie zarabiać. W tym celu potrzebny jest tu jakiś mały ruch i bardziej humanitarna niż kryptowaluty opcja wsparcia - wierzę że z tym raz po raz ktoś nowy dowiadywałby się o Arce i dorzucał trochę drobnych na hosting, szczególnie jeśli śledzenie wyborów okazałoby się udane, a więc strona udowodniłaby swoją przydatność. Wtedy czułbym się trochę bardziej odciążony.

Ale; to jest wszystko gdybanie. Kwestia kluczowa jest taka że dziś czuję się dobrze lecz mam problemy zdrowotne i przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Wesołych Świąt.
30 Września 2022:
Jest 10 minut po trzeciej rano. VIII pakiet aktualizacji uznaję za zamknięty.

Plan IX pakietu aktualizacji:
-Szereg usprawnień po stronie serwera
-Poprawki dla Forum2
-Nowy moduł: podstawowy system społecznościowy; publikowanie na profilu i tzw. feed
-Poprawki dla Arka2GL
-Otwarcie operacji do śledzenia wyborów w 2023 roku
-Dodanie informacji o parametrach Forum i Forum2 w odpowiednich miejscach
-Dodanie odnośników do regulaminu strony w stosownych miejscach
-Pasek nawigacyjny do szybkiego przechodzenia między modułami (plus po zalogowaniu nie będzie już automatycznego przenoszenia na Forum)


Ostatnimi czasy forum ucichło. W październiku wezmę się wreszcie za od dawna planowaną promocję. Będę ją stosował równolegle do prac nad usprawnieniami dla strony. Nie wiem jak się próby promocji skończą, los tej strony w rękach Boga. Sam jej nie uczynię wielką. Należy zebrać drużynę. To może być brudna robota.
23.08.2022:
Pakiet VII uznaję za zakończony.

VIII Pakiet aktualizacji będzie przewidywał:
*Dodanie Forum2 w podstawowej formie
*Poprawka drzewka w Centraliacie
*Podstawowa wersja biblioteki ArkaGL
*Jeden nowy tekst w Encyklopedii
*10 nowych treści dla Arka-TV
*Przebudowa strony głównej
*Dodanie zestawu symboli matematycznych do czcionki

To kilka zgrubnych punktów, ale kryje się pod nimi dużo roboty i prace mogą potrwać z miesiąc. Mam zamiar przysiąść do pracy nad tym pakietem od Września.

Od ostatniego czasu kwestie finansowania Arki dalej nie zostały rozwiązane. Prawdopodobnie musiałbym założyć sklep, ale mam jeszcze jeden pomysł który chcę wypróbować zanim to uczynię. Sama strona dalej żyje swoim powolnym życiem. Nie monitoruję ruchu na niej w żaden szczególny sposób, oprócz prób ataków. Zliczane są jedynie wyświetlenia banerów reklamowych za każdym razem gdy wyświetla się strona i dla trzech dotychczasowych banerów wychodzi 11647 wyświetleń.
Wierzę że ostatecznie pieniądze się znajdą - bo zwykle się znajdują kiedy muszą - ale znalezienie się pieniędzy nie jest równoznaczne z prowadzeniem prosperującego serwisu, a zależy mi akurat na tym drugim.

Patrząc w przyszłość, chciałbym uderzyć bardziej w profil naukowy. Rozmyślam też nad bardzo dużym komponentem społecznościowym i modułami rozrywkowymi, lecz najsilniejszy trzon Arki musi być solidny - musi być oparty na kreatywności i inteligencji. Musi mieć autentyczny polot. Arka to schronienie przed zgnilizną innych portali społecznościowych uszytych pod współuzależnianie użytkowników od bezsensownych interakcji (najczęściej kłótni) żeby wyłudzić jak największe zaangażowanie i czas przeglądania. Modele obecnie największych portali społecznościowych to katastrofa humanitarna wyjaławiająca kulturę i wypierająca ludzi z godności.
Jeśli całe piękno tego świata dające się dostrzec tylko świadomym okiem i cały zestaw cnót oraz innych ważnych człowiekowi do życia wartości jest tak wzgardzany wszędzie indziej, ja je chętnie tu ugoszczę, bo wiem że wyrośnie na nich coś niesamowitego. Myśląc o tym, nie myślę nawet w żaden ambitny sposób - nie mierzę wysoko. To wszystko wydaje mi się naturalną decyzją - jeśli nie taka, to jaka inna?
8 Lipca 2022:

VI pakiet aktualizacji uznaję za zakończony.

VII pakiet aktualizacji przewiduje:
>Usprawnienia dla forum (lazy load, wgrywanie filmów)
>Ulepszenie dla drzewka rozwoju w Centraliacie
>Zmianę globalnej czcionki
>2 artykuły w encyklopedii
>Dodanie modułu ARKA TV
>Kilka łatek i usprawnień w backendzie

W najbliższym czasie zamierzam też rozejrzeć się za poszerzeniem opcji wpłat na Arkę.

Tak poza tym;
Na Arce pojawił się bardzo mały, ale już stały ruch. Odkryli ją użytkownicy polskich czanów, więc naturalnie zaczęli tu również zaglądać ludzie pokaleczeni psychicznie. Ufam mimo to, że Arka nie stanie się siedliskiem patologii. Być może nawet pomoże komuś z niej wyjść.

Mam wrażenie że projekt arki zaczyna powoli dojrzewać. Nie jest to jeszcze całkowite opuszczenie przyjemnego, beztroskiego pisania kodu dla własnej frajdy ale w jakimś sensie cała sprawa zaczyna przenikać z tego stanu w stan bardziej szorstki, zabawę zabijać zaczynają ambicje. Cały aspekt zabawy zabija potrzeba monetyzacji, o którą trzeba się troszczyć - szczególnie na początku, ustanawiając źródła dochodu. Liczę na to że znajdę pieniądze i znowu będę mógł się bardziej skupić na pisaniu rzeczy które mnie interesują.
31 Lipca 2022:

Z drobnymi przerwami kontynuuję pracę nad Arką. Postanowiłem podrasować wpisy administracyjne i porozdzielać je w ramach małego bloga. Wpisy te są widoczne na stronie "plan.php" (do przemianowania na blog.php), a najświeższy z nich zawsze jest wyświetlany w Centraliacie.

W ramach VI pakietu aktualizacji dodałem Centraliat; można w nim przejrzeć wykaz postępów prac nad każdym z modułów strony i stan zbiórki na utrzymanie oraz rozwój serwisu. Ponadto dodałem szereg mniejszych usprawnień dla forum.
W momencie gdy to piszę, muszę jeszcze aktywować przestrzeń reklamową (główne skrypty są gotowe ale brak samych banerów do wyświetlania i być może kilku narzędzi do prostszej integracji).
W ramach tego pakietu chcę również rozwinąć filtr na forum, który blokuje przekleństwa w niedziele.
20220626:

Od ostatniego wpisu działo się trochę rzeczy. Wciąż tkwimy w V pakiecie aktualizacji, lecz prace są już na ostatniej prostej.
Do strony dodany został sztab (obecnie jedyną operacją jest wojna na Ukrainie, więc to jest cały sztab). Mapy są obecnie interaktyne tylko na urządzeniach peryferyjnych (nie działają na ekranach dotykowych, czyli głównie na mobilkach).
Dodana została również pierwotna giełda, gdzie zamieszczać można ogłoszenia gospodarcze.

Obecnie prace trwają nad Encyklopedią. Sama jej struktura i działanie w wersji podstawowej zostały opracowane, jednak wraz z encyklopedią chcę dodać obsługę wyświetlania modeli 3D (Głównie na potrzeby encyklopedii ale jest plan by zintegrować to z forum). W tym celu piszę swój zestaw narzędzi do obsługi trójwymiarowych modeli ale tylko w moim własnym formacie (.cf3d). Parsery innych rozszerzeń modeli na .cf3d być może dostarczę w pszyszłości. Obecnie sam format jak i jego obsługa na przeglądarkach są w powijakach.

W ostatnich dniach również doszło do ożywienia forum przez napływ użytkowników z pewnego forum obrazkowego (czy aby na pewno w liczbie pojedynczej?), gdzie ktoś zamieścił link do Arki. Nie wiem czy ten serwis jest gotowy na wzmożony ruch i wynikające z niego konsekwencje - być może nigdy nie będzie bez małego wepchnięcia na głębszą wodę, dlatego nie mam zamiaru podejmować żadnych drastycznych działań ale z pewnością uwzględnię ten ruch planując nastepny pakiet aktualizacji.20220401:
Wgrałem właśnie część pakietu V aktualizacji; oznaczanie wpisów, szybka odpowiedź, specjalne tagi, usuwanie konta i co najważniejsze wgrałem całe Pismo Święte do bazy danych na zewnętrznym serwerze i napisałem narzędzia do jej obsługi. Do końca V aktualizacji zostało jeszcze dodanie kilku nowych stron, które - mam nadzieję - okażą się mocnym atutem Arki.

20220220:
Przez ostatnie kilka dni dodałem mały pakiet usprawnień. Są już kolorowe nicki i lepsza sanityzacja tekstu. Teraz na celownik biorę umieszczanie multimediów we wpisach i konta profilowe. Równolegle do tego chcę dodać kilka zabezpieczeń przed spamem itd. - nie ma co czekać na szkodę.

20220217:
Wykonałem połączenie między kontami a wpisami - teraz użytkownicy nie muszą być anonimowi. Dodałem również łamanie tekstu i wprowadziłem dużo zakulisowych porządków w kodzie.

20220216:
Serwis ARKA2.NET jest obecnie w bardzo wczesnej formie rozwoju. Postanowiłem go jednak opublikować w takiej formie i rozwijać z biegiem czasu.
Po pierwsze dlatego, że taki proces produkcyjny jest zdrowszy, bardziej humanitarny - zamiast pisać wielkiego molocha i konfrontować go z rzeczywistością dopiero na końcu, przyjemniej jest dodawać małe zmiany i usprawnienia, nie tylko widząc postępy ale i pokazując je innym.

Istnieje jeszcze drugi powód; nie jestem profesjonalnym programistą sieciowym - powiedzmy że jestem na tyle kompetentny żeby postawić serwis i douczyć się czego mi potrzeba gdy wystąpi takie żądanie ale nie mam wszystkiego w małym palcu i choć kiedyś liznąłem kilka technologii webowych, można powiedzieć że ucze się PHP od początku. Chętnie dojrzeję wraz z tym serwisem i mam nadzieję, że nie tylko ja. Przyznam że w świecie gigantycznych, automatycznie generowanych serwisów zarządzanych przez anonimowe korporacje bez duszy brakuje mi jakiegoś swojskiego miejsca - totalnie przyziemnego, o charakterze lokalnym. Takiego tworu z czasów kiedy wszystko było prostsze. Oto więc ARKA.

OBECNE PARAMETRY SERWISU WYGLĄDAJĄ NASTĘPUJĄCO:

Rejestracja i status zalogowania nic szczególnego nie daje, jednak te konta które przeżyją wszystkie potencjalne ataki (xD) i testy będą przenoszone do pełnej wersji serwisu. Być może nadany zostanie im jakiś specjalny status.
Obecnie istnieje limit rejestracji kont i wynosi 100. To jest limit globalny a nie na użytkownika - to znaczy że w serwisie (bazie danych) obecnie może istnieć tylko 100 kont.
Maksymalna długość nazwy użytkownika wynosi 64 znaki.
Nazwy użytkowników obecnie mogą się powtarzać - to nie ma znaczenia, ponieważ i tak nigdzie nie są wyświetlane.
WAŻNE - JEŚLI REJESTRUJECIE KONTO NIE UŻYWAJCIE HASEŁ Z KTÓRYCH KORZYSTACIE GDZIEKOLWIEK INDZIEJ

Forum obecnie działa bardziej jak tablica ogłoszeń (lub ręcznie odświeżany czat) niż forum z poprawną strukturą wątków zawierających odpowiedzi.
Maksymalna ilość wpisów w bazie danych wynosi 100.

Strona obecnie przeznaczona jest tylko na urządzenia stacjonarne. Nie wiem jak wygląda na telefonie i w najbliższym czasie się nie dowiem więc jeśli przeglądacie ARKĘ z telefonu to niech Bóg ma was w swojej opiece.

PLAN ROZWOJU SERSIWU:

- Restrukturyzacja kodu:
To z pewnością. Obecnie wszystko zostało napisane tak by się odpalić i działać. Te zmiany nie będą widoczne dla użytkownika ale pomogą mi w zbudowaniu solidnych zabezpieczeń i łatwym rozwijaniu serwisu.

- Wersja mobilna:
Wersja mobilna.

- Panel moderatora/admina:
Łatwiejsze zarządzanie treściami serwisu czyli policja ARKI - umówmy się, to będzie z czasem potrzebne. Może nawet prędzej niż zakładam.

- Rozwój wpisów na forum:
Chcę aby zawsze standardowo istniała opcja postowania jako anonim (i tak jest obecnie, bo - nie oszukujmy się - tak było łatwiej ustawić), jednak chcę móc też połączyć wpis z kontem. Finalnie we wpisie powinien móc wyświetlić się login użytkownika oraz jego obrazek profilowy i kilka innych informacji. Planuję też w dalszej przyszłości dodać obsługę multimediów czyli wgrywanie zdjęć, filmików i być może muzyki (oczywiście z limitami, szczególnie na początku).

- Rozwój profilu użytkownika
Trzeba będzie dodać osobną stronę pełniącą rolę panelu profilu użytkownika gdzie będzie można wgrać obrazek profilowy i zarządzać jakimiś tam opcjami, śledzić wpisy profilu itd.

- Pełnoprawne forum:
O ile bardzo spodobała mi się klasyczna forma forum (ta obecna), myślę że należy je rozwinąć do pełnoprawnej wersji, z obsługą wątków zawierających wpisy i jakimiś narzędziami do nawigacji po wątkach. Sama maksymalna ilość wątków w bazie danych też będzie z początku ograniczona

- Dotacje/reklamy:
Planuję uruchomić jakiś podmiot do zbierania datków na utrzymanie serwera. Hosting + domena to koszt kilkuset złotych rocznie. Jeżeli serwis zacznie zarabiać na siebie, naturalnie będę go rozwijał o te komponenty, które kosztują (np. większa przestrzeń dyskowa).

- Konsola na stronie głównej:
Obecnie wypisuje kilka linijek i się zatrzymuje. Z czasem ma wyświetlać pewne informacje z bazy danych.

- Wygląd strony:
Nie chcę odstępować od minimalistycznego stylu ale wiele jest do zrobienia.

Tyle na teraz. Rozważam vlogowanie rozwoju strony na youtube - jeśli was to interesuje to napiszcie na forum i módlcie się żebym zobaczył.

-Administrator serwisu ARKA2.NET