ARKA2.NET korzysta z plików cookies niezbędnych dla prawidłowego działania serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na zapisanie ich na twoim urządzeniu.
Korzystając z serwisu ARKA2.NET akceptujesz REGULAMIN oraz POLITYKĘ PRYWATNOŚCI serwisu ARKA2.NET.
ROZUMIEM
FORUM2 ARKA2.NET
FORUM2
IX Pakiet
#ADMIN: #138 2022-09-30 04:18:08
Plan IX pakietu aktualizacji: -Szereg usprawnień po stronie serwera -Poprawki dla Forum2 -Nowy moduł: podstawowy system społecznościowy; publikowanie na profilu i tzw. feed -Poprawki dla Arka2GL -Otwarcie operacji do śledzenia wyborów w 2023 roku -Dodanie informacji o parametrach Forum i Forum2 w odpowiednich miejscach -Dodanie odnośników do regulaminu strony w stosownych miejscach -Pasek nawigacyjny do szybkiego przechodzenia między modułami (plus po zalogowaniu nie będzie już automatycznego przenoszenia na Forum) W tym wątku możecie zgłaszać swoje propozycje do dodania w X pakiecie aktualizacji.
Anonim: #280 2022-11-05 14:00:45
Polecam dodać captche z 4chana do anonimów bo inaczej to gimbaza zniszczy ten serwis.
Mig: #489 2022-12-09 02:24:17
Kapczy nie ma od prawie roku, serwis mocarny dalej stoi. Dzisiaj robiony był moduł profilowy - większość frontendu już skończona i na poziomie detali/struktury od czasów pierwszego forum jest istotny progres. Na 99% będzie możliwość wklejania obrazów do wpisu bezpośrednio przez ctrl+v oraz drag&drop. Do każdego profilu będzie przypisane początkowo do 32/64 wpisów jednocześnie i będą widoczne zarówno z profilu jak i z tzw. Wizjera, służącego do przeglądania wpisów od różnych użytkowników/z różnych modułów. Ostatecznie treści z profilów będą połączone z jeszcze jednym modułem, zwanym Cyberpole. O nim kiedy indziej.
Mig: #490 2022-12-11 15:07:35
Ostatnio mało czasu na robotę, ale nowy profil się rozwija. Pod wpisami profilowymi będzie można zostawiać odpowiedzi i jest tu kilka kwestii do przemyślenia; z głównego widoku pokazywać kilka odpowiedzi? Jeśli tak, to ile i jak je dobierać? Czy dodać możliwość reakcji emotkowych? Prawdopodobnie te drobniejsze składowe będą dodawane później. Przewiduję że przez jakiś czas profile będą martwe, więc będzie szansa by poprawić a są inne priorytety. Do dodania zostało: - Fetchowanie i wyświetlanie wpisów i odpowiedzi - Możliwość odpowiedzi na wpis - Strona wizjera i tam również pisanie/wyświetlanie/odpowiadanie Z czasem dodane będą: - Poprawki/aktualizacje dot. systemu odpowiedzi na treści - Tagi
Mig: #491 2022-12-12 02:13:18
Chyba dałem się wciągnąć w króliczą norę; Czy użytkownik powinien mieć wybór co do tego kto widzi jego wpis (Tylko obserwujący/wszyscy)? Czy użytkownik powinien mieć wybór co do tego gdzie wyświetla się jego wpis (Tylko na profilu, dla obserwujących, dla wszystkich)? Czy użytkownik powinien mieć wybór co do tego kto może odpowiadać pod jego wpisami (Wszyscy, tylko obserwujący/obserwowani, tylko zalogowani, nikt)? Jest potencjalnie wiele tego typu możliwości do wyboru. Z jednej strony dobrze jest mieć kontrolę nad takimi rzeczami i nie widzę powodu dla którego użytkownik miałby być pozbawiony szerokiej gamy narzędzi z tym związanych. Szczególnie, że forsowana integracja już jest na Forum i Forum2, więc Profile mogą wspierać modele baniek. To nawet fascynujące sprawdzić co ludzie robiliby z tego typu możliwościami. Z drugiej strony obawiam się że mógłby to być przerost formy nad treścią. Implementacja tego wszystkiego mogłaby być zmarnowanym czasem i zbędną komplikacja skryptów, plus jak te wszystkie kontrolki zamieścić w czytelny i intuicyjny sposób przy pisaniu wpisu tak, żeby było to spójną całością i nie zabierało dodatkowego czasu/skupienia. Generalnie człowiek nie potrzebuje tylu opcji a wręcz czasem gdy je dostaje to zaczyna świrować. Myślę że dodam część takich unfkcjonalności i zobaczymy co dalej. Na początek kontrola nad tym, gdzie wyświetla się wpis + kto może odpowiadać. Chcę wypuścić nowe profile do końca tego tygodnia.
Mig: #496 2022-12-24 18:22:40
Profile z Wizjerem już oczywiście dodane. Teraz rozglądam się za wprowadzeniem nowych map przed Sylwestrem. W tym celu sztab został rewizytowany i przepisany od nowa (niewiele tak naprawdę było do przepisania). Podobnie jak nowe profile, nowy sztab będzie korzystał z interfejsu ARKI, a treści będą wczytywane i budowane po stronie klienta. Podstawowe założenia działania sztabu są takie, że w oparciu o żądanie operacji ładowane są stosowne zasoby jeżeli taka operacja istnieje. Każda operacja może mieć dowolne... wszystko. Może tam być mapa, sam tekst, wykresy, cokolwiek. Wczytywane jest to jak osobny program z kartridża z własnymi zasobami i instrukcjami do zarządzania nimi. Jako że treści maja być budowane w przeglądarce a nie na serwerze, instrukcje muszą być w javascripcie. Zastanawiałem się nad różnymi dziwnymi rozwiązaniami, ale myślę że najlepiej będzie jeśli każda operacja będzie miała swój zestaw instrukcji po prostu w JS napisane dedykowanie dla operacji i będą one się komunikowały z dokumentem HTMLa przez zestaw podstawowych funkcji we frontendowej części API, czyli proste sprawy typu rysuj, usuń, zjedz zupę. Jako że jest Wigilia nie będę pewnie siedział nad tym dziś zbyt długo, ale podoba mi się w jakim kierunku to zmierza. Jedyny problem na horyzoncie w jakim dopatruję się krótszego lub dłuższego postoju to konwersja współrzędnych geograficznych na współrzędne mapy - do wyświetlania miast, etc. Nie wiem jeszcze na ile problematyczne będzie dopasowanie tego pod skalę i dowolne wymiary okna mapy - jak się temu przyjrzę to się dowiem. Teraz klepię podstawę, czyli wczytywanie zasobów z JSONa, rysowanie mapy i rysowanie na niej obiektów. Dążymy do tego żeby dowolna operacja była łatwo edytowalna tak, żeby prowadzenie jej zajmowało średnio dosłownie kilka, kilkanaście minut dziennie. Jednocześnie wizualizacje mają być dostatecznie szczegółowe, czyli chcę obiektów typu miasta, jednostki, wyznaczone obszary podkreślone na kolorowo. Dobrze dopracowany sztab ma być zajebisty i przyciągać ludzi bo fajnie się patrzy.
Mig: #499 2022-12-25 19:24:12
Usiadłem do kwestii rysowania obiektu na mapie w oparciu o współrzędne geolokacyjne. Istnieje wzór zamieniający tzw. odwzorowanie Merkatora na piksele ale działa on tylko na mapach z takowym odwzorowaniem (a ja nie mam pewności że zawsze będę miał taką mapę) plus coś mi nie pasowało z offsetami (przede wszystkim chcę wyświetlać kawałek mapy świata a nie całość i przez to trzeba przesuwać współrzędne tak żeby nie wylatywały poza ekran). Nie chcąc tracić za dużo czasu na grzebanie, poszedłem prostym liniowym rozwiązaniem; biorę punkty ekstremalne wyświetlanego regionu, na ich podstawie liczę skale (ile pikseli ma jeden stopień) i mnożę ją przez współrzędne przesunięte o wybrane punkty ekstremalne (zależy od półkuli). Działa na tyle na ile ma działać, mam nadzieję że nie zemści się to na mnie w przyszłości. Niemniej, georysowanie jest już właściwie opracowane, teraz tylko trzeba to ubrać w ładną funkcję i można siupać położenie dowolnych osad z internetu. Zastanowię się jeszcze nad rysowaniem kształtów do oznaczania obszarów ale to pewnie nie teraz - przewiduję że robione odręcznie, bez całego zestawu narzędzi do manipulacji tymi kształtami będą one wyglądać dość topornie i lepiej/szybciej będzie je przygotować np. w inkscapie. Bez sensu byłoby pisanie własnego edytora graficznego teraz. Nie ma na to czasu, zysk nie pokryje kosztów. Ale wierzę że dojdziemy do pułapu w którym podjęcie pisania tego typu narzędzia od ręki będzie warte zachodu!
Mig: #504 2022-12-26 17:58:47
Polska-Województwa na raz. Myślę że do czasu wyborów dociułamy mapę z podziałem na powiaty. Tzn. taką mapę już mam bo kiedyś była mi do czegoś potrzebna, ale nie wiem czy będzie zdatna do wykorzystania. Z tego co mamy teraz zaraz wyciągniemy svg i będzie mapka na operację. Planuję jeszcze dzisiaj zdążyć z oficjalną funkcją do rysowania w oparciu o geowspółrzędne.
Anonim: #505 2022-12-26 23:48:27
Przerobiłem dotychczasowy skrypt do przesuwania i skalowania mapy tak, żeby móc obsługiwać kilka map na jednej stronie - nie wiem czy kiedykolwiek będę z tego korzystał i prawdopodobnie rozwaliłem tym skrypt do oglądania drzewka w Centraliacie, no ale jest. Wgrałem dane głównych miast każdego województwa. Wszystko rysowane po współrzędnych geograficznych, wygląda w porządku. Z czasem trzeba będzie dodać osobne skalowanie/ukrywanie-wyświetlanie tekstu przy skalowaniu mapy. Dobierze się też odpowiednią kolorystykę. Jedyne co właściwie zostało dla absolutnego minimum to adnotacje pod mapką - sondaże, najważniejsze wydarzenia dla każdej z większych partii. No i jest jeszcze MNÓSTWO drobnych dodatków do napisania dla API; np. rozpatrując jak rysowane będą elementy na mapie rozważałem wczytywanie bezpośrednio z pliku, wczytywanie surowego svg/htmla z jsona, wczytywanie z bazy danych, budowanie pod zakodowane instrukcje itd. I spośród tego pomyślałem że może kiedyś dobrze byłoby zrobić obsługę wyciągania zasobu z bazy danych. Obsługa najróżniejszych możliwych dodatków typu wczytywanie wód i lasów dla map czy budowanie zagnieżdżonych elementów też wymaga napisania. Ale to są wszystko narzędzia developerskie, olewając je mam czyste sumienie bo i tak są tylko dla mnie. Na 80% zdążymy z nowym Sztabem przed nowym rokiem.
Mig: #506 2022-12-26 23:48:56
@505 Oczywiście mnie wylogowało
Mig: #508 2022-12-27 22:29:27
Pierwszy raz od dawna zamiast lecieć na pałę położyłem się w łóżeczku i odpłynąłem w medytacje nad tym co właściwie chcę i powinienem napisać i łeb mi prawie eksplodował od możliwości jakie obecna sytuacja stwarza. Rysowanie komunikatów pod mapką będzie się odbywać ajaxem przez API. Do pamięci podręcznej będzie ładowane maksymalnie tak myślę ze 128 komunikatów i będą wyświetlane w grupach po 32-64. Myślałem nad wyświetlaniem miesiąc po miesiącu ale w końcowych miesiącach zakładam dużo komunikatów na miesiąc/tydzień/dzień i pewnie wychodziłyby długie tasiemce, więc limit będzie pod ilość komunikatów a nie próg czasowy. Niemniej, fajnie by było dodać "zakładki" które by uwidaczniały że kolejne komunikaty odnoszą się już do konkretnego miesiąca. Teraz najważniejsze; myślę że dobrze by było, jakby mapa wyświetlała znaczniki z najnowszymi wiadomościami, jeśli te odnoszą się do jakiejś miejscowości. Po najechaniu na nie myszką mógłby wyświetlać się miniaturowy komunikat, a kliknięcie mogłoby przewijać do owego wydarzenia. Jako że miejscowość związana z takim komunikatem może być dowolna, myślę że ładowanie miejscowości do JSONa nie ma sensu - Arka będzie posiadać własną rozległą bazę danych, w której będą wszystkie miejscowości w Polsce. I jako że dziś kwestia rozbija się o miejscowości ale jutro może się rozbijać o cokolwiek, powiedzmy że odkryłem właśnie nowe zadanie poboczne, które polegać ma na zgraniu wszystkich dostępnych tego typu danych o Polsce, by móc je wykorzystywać na przyszłość. Stworzymy wielką, scentralizowaną bazę danych która będzie czerpać z archipelagu małych stronek różnych instytutów, ministerstw i archiwów. Nawet jeśli jest to plan na dalszy czas, sama wymyślona dziś funkcjonalność komunikatów może być trudna do zaimplementowania przed 31 Grudnia. Może nie ciśnijmy wszystkiego, będziemy to dobudowywać z czasem; przed końcem Stycznia, Lutego, Marca. Staram się nie rzucać na cokolwiek co mi nagle przyjdzie do głowy. Czas na to przyjdzie, bo przyjść musi.